Seekord võtsime ette lühikese reisi eesmärgiga minna alpidesse matkama. Kuna K-l elab tädi Münchenis ning Tallinnast lendab Nordica (LOT) otselennuga just sinna, otsustasime, et kasutame võimalust ning külastame ka teda (lennupiletid saime ühele inimesele edasi-tagasi 165 eurot). Seega saime nii minnes kui ka tulles ööbida Münchenis ning teised kolm ööd veetsime Austrias, Zillertali piirkonnas, täpsemalt Zell am Zilleris (7km Mayrhofenist).
München, Odeonsplatz |
Kuna plaanisime reisi jooksul Austriat natuke rohkem uudistada, otsustasime rentida auto. Kasutasime seekord Sixt autorenti ning üks armas valge (ja üsna uus -vaid 1200 km läbisõiduga!) BMW 1 sai meie valdusse kuueks päevaks 298 euro eest (paar lisakindlustuse varianti sai ka sisse, aga mitte full insurance). Lisaks tuli muidugi ka kütus (ca 80 eur). Sõitsime kokku nende päevadega ligikaudu 1000 km.
Zell am Zilleri valisime sihtkohaks, kuna asub mitme mäeaheliku vahel ning on piisavas kauguses nii Neuschweinsteini lossist kui ka Salzburgist, mida mõlemat soovisime külastada. Meie peamine soov oli aga saada mägedesse ning seal matkata ning nautida ilu, mida kõrged tipud ja avarus pakub.
Kollased rajasildid |
Meie otsustasime sõita gondliga üles mäkke ning matkata seal. Valisime raja, mis pidi olema 10,8 km, kuid kokku saime lõpuks 13 km. Raja läbimiseks läks meil koos pausidega neli ja pool tundi. Matka kulminatsioon oli Karsptize mäetipu "vallutamine", kui olime maksimaalsel kõrgusel - 2230 meetrit pealpool merepinda. Kokku oli meil tõusumeetreid 645 ning samapalju ka laskumist. Raha peal oli 3 "hütti", kus sai peatuda ning kosutust tellida (meie peatusime ühes ning lisaks tegime kaasavõetud snäkkidega pikniku mäe tipus).
Rada oli valdavalt kruusateene, kuid päris mäe tippu ning sealt alla saamiseks tuli siiski veidi vaeva näha. Ületasime väikeseid mägijõgesid, kohati olid teerajad väga kitsad, lahtise kiviklibuga või pidime üle hüppama lehmakookidest :) Aga vaade oli lihtsalt suurepärane terve matka vältel!
Rohkem infot Zillertali mäestikus pakutavatest võimalustest leiad siit https://www.zillertal.at/.
Meie majutuskoht andis ka kinnituse meie sealviibimise kohta ning see toimis flaierina, millega saime näiteks gondlisõidu soodsamalt. Kindlasti küsige seda ka oma majutusasutusesest ning uurige järele, mis soodustusi see teile annab.
Lisaks tekkis meil võimalus külastada ka 50 km kaugusel asuvat Innsbrucki linna. See oli väga maaliline, samuti mägede vahel kiirevoolulise mäejõe Inn kaldal. Innsbruckis on kõige külastatavam vanalinn ning olümpiamängude suusahüppetorn. Kiidan väga toomkirikut, kuhu sissepääs on tasuta, kuid 1 euro on pildistamise eest (pildistamispileti ostad iseteenindusmasinast), 80 senti on küünal. Lisaks soovitan Stadtturmi (linnatorni) külastada, 4 eur sissepääs täiskasvanule. Sealt saab väga mõnusa ülevaate linnast! Ja seal ei olnud üldse palju rahvast, sest suured grupid sinna ei lähe.
Innsbruck linnatornist |
Innsbrucki üks tuntumaid vaatamisväärsusi - kuldne katus - ülalt |
Salzburgi külastus möödus meil üsna kiirelt - jalutasime vaid põhilised kohad läbi:
- Mirabelli lossi aed
- Mozarti sünnikoht ning vanalinn, sh ka Mozarti väljak tema kujuga
- Kaugelt vaatasime ka Salzburgi kindlust, teinekord läheme ka sisse. Kindlasti avaneb sealt ka suurepärane vaade linnale.
- Väga kaunis Salzburgi katedraal (sissepääs tasuta, küünal 80 senti)
Võrreldes Innsbruckiga oli Salzburgis turiste mitu korda rohkem. Vanalinn oli üsna ülerahvastatud. Siiski oli mulje ilus, ajalooline ning hea meelega külastaksime seda linna veel.
Parkimine nii Salzburgis kui ka Innsbruckis on keeruline. Tasuta parkimist vanalinnas või selle lähedal ei ole. Meie parkisime mõlemal korral parkimismajas - Salzburgis 10-minutilise jalutuskäigu kaugusel Mirabelli lossist, 2 tundi kokku maksus 5 eurot, ning Innsbruckis parkisime Sillparki kaubanduskeskuse parklas kokku 3 tundi, mis maksis meile 7 eurot. Parkopedia on hea abimees leidmaks sulle parima parkimiskoha pea igas maailma nurgas!
Meie reisi üks kaunimaid turismisihtkohti oli Neuschwansteini loss, mis asub Saksa-Austria piiri ääres ning on tõeline Disney loss (või noh, väidetavalt inspiratsiooniks sellele). Teekond lossini ei ole muidugi ka teab mis lihtne.
Esiteks tuleb auto parkida tasulisse parklasse (5 eurot). Seejärel tuleb kõndida ca 500 meetrit piletikassani, kust piletit saada samaks päevaks on omaette tsirkus. Soovitan väga teil ette osta pilet lossi sissepääsuks internetist ja siis ka mitu nädalat ette. Me proovisime osta kaks päeva ette, kuid see oli juba broneerimissüsteemi jaoks liiga hilja. Isegi kui otsisime ka 4-5 päeva hiljemaks piletit, ei olnud ka neid enam saadaval. Kohapeal oleksime pidanud ootama 3 tundi, kuni oleksime saanud järgmise grupiga lossi sisse. Ning seal ongi selline süsteem: ostad pileti kindlaks kellaajaks ja sisened koos kindla grupiga. Täpsem piletiinfo on leitav lossi veebilehelt.
Pärast piletikassa külastamist tuleb lossini üles ka kõndida ca 2km (ja pärast muidugi ka alla). Laisemad said end üles (ja ka alla) viia hobukaarikul ning vaateplatvormi juurde viis ka buss. Ent meie jaoks ei olnud kõnnak väsitav, pigem oligi vahva teekond, mille vältel saime nii vihma kui ka päikest.
Teekonna algus lossi |
Teekond jõudis imelise vaatega sihtpunkti! |
Meie kahjuks piletit lossi sissepääsuks ei saanud, kuid ma ei ole väga pettunud. Lossini kõnd, jalutada selle ümber (ning näha tasuta lossi sisehoovi) ning teha imelisi pilte lähedal asuva vaateplatvormi kõrval künkalt (kuhu ei olnud tegelikult väga lihtne saada, kontsadega ning väikeste lastega ei soovita), oli juba piisav meie jaoks. Super ilus koht, mida külastada!
NB - soovitus! Selliste iseseisvate sõitude ning linnapuhkuste puhul soovitan kasutada offline kaarti. Meie kasutame mobiilirakendust maps.me, millega saab endale teatud linna või piirkonna kaardi enne reisi rakendusse alla laadida ning reisi ajal internetiühenduseta väga mõnusalt kasutada. Rakendus võimaldab otsida ka erinevaid kauplusi, restorane, parkimismaju, bensiinijaamu jne, millel on tihti kirjas ka kontaktid, lahtiolekuajad jm oluline info. Väga kasulik rakendus ning töötas kenasti (sh GPS liikus kiirelt ning korrektselt)!
NB - soovitus nr2! Austriasse sõidul on kohustulik vignette ehk kiirteede pilet, mis tuleb kinnitada auto esiklaasile. Neid saab soetada tanklatest, tavaliselt piiri ääres tanklates on need kenasti olemas, meie ostsime 10-päevase ja maksis 8.90 €.
Karspitzi tipp Zillertalis (2230 m) |
Milka lehmad mägedes :) |
Mäe tipus ootab kõiki matkalisi jalgu puhkama esirea vaatega pink |
Kahjuks palavat suveilma siin pildil siiski pole. Kaks päeva hiljem olid tipud lumised nagu alloleval pildil. |
Fotol lumised mäetipud 30. juunil 2017 |
No comments:
Post a Comment